Barcelona, ​​Real Madrid ve Juventus’a Süper Lig desteği için yaptırım uygulanabilir – Ceferin

Home » Barcelona, ​​Real Madrid ve Juventus’a Süper Lig desteği için yaptırım uygulanabilir – Ceferin

Barcelona, ​​Real Madrid ve Juventus’a Süper Lig desteği için yaptırım uygulanabilir – Ceferin

UEFA president Aleksander Ceferin
UEFA president Aleksander Ceferin

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, kalan Süper Lig kulüpleri Barcelona, ​​Real Madrid ve Juventus’un henüz yaptırımlarla karşı karşıya kalabileceğini ve Şampiyonlar Ligi’ndeki yerlerini bırakmaları halinde kendi rekabetlerini oluşturmakta özgür olduklarını vurguladı.

Madrid, Barselona ve Juventus, ayrılıkçı projenin Nisan 2021’deki çöküşünden sonra geniş çapta alay edilen Süper Lig’e desteklerinden vazgeçmeyen sadece üç kurucu kulüptü.

Geçen ay bir Madrid mahkemesi, UEFA’nın diğer dokuz kurucu üyenin çekilmesine rağmen kurucu kulüpleri tarafından yönetilecek yeni bir yarışma için desteklerini dile getirmeye devam eden üçlüyü cezalandırmasını engelleyen ihtiyati tedbirleri kaldırdı.

AS’ye konuşan Ceferin, üçlüye yönelik yaptırımların ufukta olabileceğini ima etti ve kulüplerin “inanılmaz küstahlığına” çarptı.

2016 yılında Michel Platini’nin ardından göreve başlayan Ceferin, kulüplerin dilediklerini yapmakta özgür olduklarını, ancak girişimin yeniden canlandırılması durumunda UEFA yarışmalarına katılmalarına izin verilmeyeceğini de söyledi.

“Elbette [kulüplere yaptırım uygulamak] mümkün ama bakalım ne olacak” dedi. UEFA’nın onlardan aldığı tek ‘merhaba’, bize her yerde meydan okumaya çalıştıkları için mahkemelerden geldi.

“Asla kendi liglerinde oynayamazlar demedik çünkü isterlerse oynayabilirler. Ama komik olan bu kulüplerin Şampiyonlar Ligi’ne ilk kayıt yaptıran kulüpler olması.

“Başka turnuvalarda oynarlarsa bizim müsabakalarımızda oynayamazlar. Bu bir tekel değil. Kendi UEFA’larını kurabilir ve doğru olduğunu düşündüklerini yapabilirler.

“Geçmişte onlara çok saygı duydum. Juventus başkanı (Andrea Agnelli) hakkında konuşmak istemiyorum ama onunla olan ilişkim çok açık ve dürüsttü.

“Bunu daha önce hiç söylemedim, ancak Madrid başkanı Florentino Perez’i gelecek yarışmalar hakkında konuşmaya başlamadan önce Nyon’a davet ettim. “Basketbolla ilgili bir sorun” nedeniyle toplantıyı 24 saat önce bir kısa mesajla iptal etti. [eski Barca başkanı Josep Maria] Bartomeu ile hiç konuşmadım.

“Herkesin konuşma şansı vardı ve biz hiçbir zaman saldırgan veya kibirli olmadık. Bu projenin duyurulması onlar açısından inanılmaz bir küstahlıktı ve muhtemelen bu yüzden UEFA ile iletişim kurmak istemiyorlar.

“Ancak bu, turnuvalarımızda onlara nasıl davrandığımızı asla etkilemedi. Bunu başarılarında görebilirsiniz: Real Madrid Şampiyonlar Ligi finalinde oynayacak ve Barca Kadınlar Şampiyonlar Ligi’nde oynayacak. Bu, yarışmalarımızın açık bir işareti. sağlıklı, adil ve doğru.

“Futbol herkese açık kalmalı ve Avrupa spor modelini savunmak için bir milimetre geri adım atmayacağız. Onların istedikleri onların ve bir araya gelip istediklerini yapmakta özgürler.”

Real Madrid, Süper Lig’e verdikleri destekten geri adım atmayı reddederken, yarı finalde Manchester City’yi toplamda 6-5’lik olağanüstü bir galibiyetin ardından bu ay 17. Avrupa Kupa/Şampiyonlar Ligi finalinde oynayacak.

Bu arada, UEFA, tarihi performanslara dayalı olarak iki sıralamanın verilmesine izin verebilecek önerilen Şampiyonlar Ligi reformları için eleştirilerle karşı karşıya kalsa da, Ceferin, Süper Lig’in ölümünün kıta futbolunun herkese açık kalması gerektiğini açıkça ortaya koyduğunu söyledi.

“Bunun olmasına sevindim çünkü her zaman havadaydı” diye ekledi. “Sonunda ortaya çıktığında, futbolun satın alınabileceği, futbolun sadece seçkinler için, sadece zenginler için olduğu saçmalığına bir kez ve herkes için son verdik.

“Bu asla olmayacak. İnsanlar beni aynı insanların basketbolu öldürdüğü konusunda uyardı ama ben onlara ‘Basketbol futbol değildir. Asla futbol olmayacak’ dedim. Futbol tarihimizin bir parçası, geleneklerimizin bir parçası.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir